Peľová alergia: Keď jar neprináša iba radosť

Pre mnohých z nás je jar nádherným obdobím prebúdzajúcej sa prírody, príjemných slnečných dní, rozkvitajúcich stromov a osviežujúceho vánku, ktorý po dlhej zime padne ako balzam na dušu. No pre ľudí, ktorí trpia peľovou alergiou, alergickou nádchou či astmou to znamená začiatok náročného obdobia, kedy ich pobyt vonku bude stáť veľmi veľa síl.
Podľa štatistík výskyt alergických ochorení v posledných desaťročiach výrazne vzrástol. Globálne postihujú alergie približne 10 – 30 % svetovej populácie. Na európskom kontinente nimi trpí viac ako 150 miliónov ľudí, pričom senná nádcha sa objavuje až u 40 % Európanov, čím sa peľ stáva najbežnejším alergénom. Podľa nadácie ECARF (European Centre for Allergy Research Fundation), ktorá sa venuje výskumu alergií, peľovou alergiou trpí približne 14,4 % celosvetovej populácie.
Prečo vzniká peľová alergia?
Riziko vzniku alergických reakcií súvisí s koncentráciou peľových zrniečok vo vzduchu. Peľová alergia, známa aj ako senná nádcha, je imunitná reakcia organizmu na peľové zrnká, ktoré sa šíria vzduchom z alergénnych rastlín, stromov a bylín. Na jej vznik vplýva viacero faktorov – môže byť dôsledkom genetických predispozícií, ale aj vplyvu vonkajšieho prostredia. Množstvo alergénov v ovzduší závisí od regiónu, ročného obdobia, úrovne znečistenia, vlhkosti či výskytu búrok.
Problémom dráždenia slizníc je podľa odborníkov aj meniaca sa štruktúra peľu, ktorý sa stáva agresívnejším, pričom svoju rolu v tom hrajú nové invazívne druhy rastlín šíriace sa Európou. Tie menia zloženie ekosystémov, čo má na alergény a ich účinok na ľudské zdravie podstatný vplyv.
Okrem toho môžu environmentálne faktory zvýšiť dráždivosť určitých druhov peľu. Napríklad znečisťujúce látky v mestskom ovzduší, ako je oxid dusičitý (NO₂), dlhodobo zvyšujú alergénnosť mnohých druhov peľu, vrátane brezy. Táto kombinácia faktorov môže podstatne prispieť k zhoršeniu stavu pri astme či alergii. Namiesto radosti z prebúdzajúcej sa prírody tak alergici musia hľadať spôsoby, ako sa vyhnúť nepríjemným symptómom a zvládnuť sezónu bez obmedzení.
Ako funguje imunita pri peľovej alergii?
Každoročne sa do vzduchu uvoľňuje peľ z tisícov druhov rastlín a aj jeho nízke množstvo môže u alergikov vyvolať nepríjemné príznaky. Peľová alergia však neovplyvňuje len dýchanie – môže spôsobovať poruchy spánku, únavu, zhoršenie duševnej pohody a celkovo zníženú kvalitu života. U detí dokonca môže viesť k zhoršeniu školských výsledkov.
Pri vdýchnutí peľových alergénov dochádza k podráždeniu slizníc. Imunitný systém alergika je oveľa citlivejší – kým u nealergika tieto látky takmer nevyvolajú reakciu, u alergickej osoby spustia nadmernú produkciu protilátok IgE. Tie sa naviažu na biele krvinky, tzv. žírne bunky, ktoré obsahujú histamín. Táto látka je zodpovedná za typické alergické príznaky, ako sú kýchanie, svrbenie, opuchy, upchatý nos či vodnatý výtok. Pri ďalšom kontakte s alergénom sa histamín uvoľňuje a spúšťa zápalovú reakciu.
Dlhodobé vystavenie alergénom môže viesť k chronickému zápalu slizníc a zvýšenej citlivosti dýchacích ciest. Práve to je dôvod, prečo sa u niektorých ľudí s peľovou alergiou postupne vyvinie astma, bronchitída či iné dýchacie problémy. Preto je dôležité riešiť alergiu nielen symptomatickou liečbou, ale aj podpornými prípravkami „Antihistaminiká, ako je náš Histamix Due, pomáhajú prirodzene regulovať reakciu tela na alergény a pri správnom nasadení môžu výrazne zmierniť príznaky sennej nádchy,“ hovorí Lucia Pagáčová, CEO Biogroup.sk
Liečba peľovej alergie
Peľové alergie sú sezónne a trvajú zvyčajne šesť mesiacov - od jari do jesene. Európska akadémia pre alergológiu a klinickú imunológiu (EAACI) stanovuje začiatok peľovej sezóny rôznych druhov rastlín podľa koncentrácie peľu vo vzduchu. Problémy sa začnú objavovať zvyčajne vtedy, keď je koncentrácia peľu nad hodnotou 10 a 12 zŕn/m³ vzduchu.
Medzi rastliny vyskytujúce sa v Európe, ktorých peľ spôsobuje alergické reakcie, patria predovšetkým trávy čeľade Poaceae, ako napríklad timotejka lúčna, lipnica lúčna, jílek vytrvalý či pýr plazivý. Zo stromov je najvýznamnejším alergénom breza, v stredomorských oblastiach aj olivovník a cyprus. Z bylín je obzvlášť dráždivý peľ ambrózie (Ambrosia artemisiifolia), ktorá patrí medzi invazívne druhy s mimoriadne vysokým alergénnym potenciálom.
Podľa profesora Torstena Zuberbiera, ktorý založil nadáciu ECARF, považuje svoje ochorenie za neliečené alebo nesprávne liečené až 90 % pacientov s alergiou. Ak sa však peľová alergia, resp. senná nádcha nelieči správne, môže sa u postihnutej osoby rozvinúť až bronchitická astma. Predpokladá sa, že astmu, ktorá súvisí s alergiami, má 2 – 15 % Európanov.
Ak je správne diagnostikovaný typ peľu, ktorý alergiu spôsobuje, je potrebné začať s liekmi na alergiu včas – ešte pred začiatkom peľovej sezóny. Liečba zahŕňa rôzne prístupy, ako je vyhýbanie sa alergénom počas hlavnej sezóny, farmakoterapia či imunoterapia.
Ako môže pomôcť Histamix Due od Biogroup
Sezóna kýchania, svrbenia očí a nekonečného boja s peľom vo vzduchu, ktorá postihuje až 18,1 % dospelých, 13,3 % tínedžerov a 7,7 % detí na svete, sa dá zmierniť účinnými prípravkami. BIOGROUP v tomto smere vyvinula dva výnimočné produkty – voľnopredajné antihistaminiká, založené na prírodných extraktoch s obsahom bylín a Bachových kvetinových esencií. Nejde o náhodne pospájané ingrediencie, ale o vedecky podložené a overené receptúry, založené na princípoch bio-integrovanej medicíny.
„Náš základný prípravok HISTAMIX UNO je prírodný histamín, ktorý pôsobí na všetky druhy nádchy, vrátane alergickej nádchy, je účinný pri zápaloch, bronchospazme či potravinovej alergii. Nájdete ho v našom e-shope,“ upozorňuje Lucia Pagáčová.
S rozvinutou alebo začínajúcou alergiou vám pomôže náš hlavný komplexný fytopreparát - kvapky BIOGROUP HISTAMIX DUE. Blahodarne pôsobia najmä pri peľovej alergii, no vhodné sú aj pri zápale spojiviek, dutín, kašli či astme. Unikátny prírodný histamín účinkuje takmer okamžite a bez vedľajších účinkov. Ich zloženie obohacuje aj kvetinová esencia Dr. Bacha Crab Apple, ktorá podporuje emočnú rovnováhu, sebadôveru a optimizmus. Prípravok je vhodný aj pre deti od 3 rokov pri príznakoch sennej nádchy.
Hlavnou zložkou našich prírodných antihistaminík je perila krovitá– rastlina, ktorá sa v Číne a Japonsku používa pri liečbe alergií, pričom okrem toho chráni organizmus pred látkami, ktoré znečisťujú ovzdušie a môžu tak zhoršovať alergické reakcie.